İstanbul'daki itfaiye binaları artık daha güçlü ve yeni

İstanbul'da deprem ve yangın gibi acil durumlarda müdahil olacak en önemli kurumların başında itfaiye teşkilatı gelmektedir. Özellikle deprem olasılığının bulunduğu İstanbul'da itfaiye binalarının deprem yüklerine kaşı dayanıklı olması önem arz etmektedir. Bu bağlamda 2001 yılından beri üç proje kapsamında muhtelif ilçelerde 20'den fazla itfaiye binasını depreme karşı güçlendirdik ve yeniledik.

İmalat esnasında gereksiz kolon ve perdeler yıkılıp projesine uygun olarak zeminde ve kolonlarda kimyasal maddelerin de yardımıyla statik güçlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca binanın deprem yüklerine karşı direncini artıracak betonarme perdeler ilave edilmiştir. Yük taşıyan kolonların demir donatısının artırılması ve temellerin sağlamlaştırılması gibi imalatlar neticesinde binalar bir bütün olarak daha dayanıklı hale getirilmiştir.

Güçlendirme imalatlarına ilaveten binalarda kapsamlı tadilat ve onarım işleri yapılmıştır. Böylece itfaiye personeline daha konforlu ve kaliteli çalışma ortamı sağlanmıştır.

Bu proje ile ilgili fotoğraf galerimizi görmek için lütfen tıklayınız.